مراقبت‌های حمایتی ، اصلی‌ترین درمان برای کودکان مبتلا به اُمیکرون

یکشنبه, 17 بهمن 1400

مراقبت‌های حمایتی ، اصلی‌ترین درمان برای کودکان مبتلا به اُمیکرون

دکتر محسن محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : احتمال ابتلای کودکان در هر سنی به ویروس کرونا وجود دارد و این که در معرض خطر کمتری نسبت به بزرگسالان هستند نباید مورد بی توجهی قرار بگیرند.

وی با اظهار این که علائم بروز کرونا بویژه اومیکرون در کودکان مشابه بزرگسالان و در برخی موارد شدید است ، از تب، آبریزش بینی، گلودرد، بدن درد و سرفه خشک به عنوان مهم ترین علائم بالینی کرونا با سویه اومیکرون در کودکان یاد کرد.

 این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر این که کودکان به طور موثر در انتقال ویروس کووید ۱۹ نقش دارند و از آنان به عنوان ناقلان خاموش هم یاد شده ، افزود : از این لحاظ هم نباید نسبت به علائم کرونا در کودکان بی توجه بود و یا با سهل انگاری با آن برخورد  کرد.

 وی با بیان این که استفراغ ، اسهال و تغییر حس بویایی یا چشایی هم دیگر علائمی است که از احتمال ابتلای کودکان به کرونا خبر می دهد ، گفت : بیماری های ژنتیکی، اعصاب، ریوی، متابولیک، قلبی مادرزادی، چاقی، دیابت ملیتوس، آنمی داسی شکل و نقص سیستم ایمنی و به احتمال سن کمتر از یک سال در شدت بیماری کرونا در کودکان تاثیر گذار است.

دکتر محمدی تشخیص قطعی ابتلای کودکان به کرونا را همانند بزرگسالان در انجام تست پی س آر دانست ولی تاکید کرد : انجام این تست برای تمامی کودکان توصیه نمی شود چون نیازی نیست و فقط  در صورتی که کودک دارای بیماری زمینه ای است و یا پزشک دستور بدهد می توان از این روش استفاده کرد.

فوق تخصص عفونی کودکان بیان داشت: مراقبت‌های حمایتی اصلی‌ترین درمان برای بیماران مبتلا به کرونا است و استفاده از داروهای ضد تب  مجاز براساس سن و وزن کودک و مصرف مایعات در موارد خفیف کاربرد دارد.

وی افزود : در صورت مشاهده علائمی مثل تنفس تند، تنفس سخت، افت اشباع اکسیژن کمتر از ۹۴ درصد در هوای اتاق، کبودی لب ها، افت هوشیاری، بی قراری شدید، ناتوانی در خوردن، نداشتن اشک یا کاهش حجم ادرار، استفراغ مکرر، اسهال خونی، تشنج، بوثورات پوستی و خونریزی از نقاط مختلف بدن ، باید کودک را هرچه سریع تر به اورژانس یا مرکز تخصصی کودکان رساند و در غیر این صورت با مراقبت های حمایتی کودکان دوره بیماری را پشت سر می گذارند.

دکتر محمدی بر ضرورت آموزش دادن کودکان برای رعایت موارد بهداشتی و نظارت والدین بر آن تاکید کرد و گفت : مهم تر از همه اینها ، رعایت پروتکل ها توسط والدین و دیگر اعضای بزرگسال خانواده مانند استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از دورهمی ها است چون کودک آموزش اصلی را از رفتار بزرگسالان می گیرد و نهادینه می کند ضمن این که دورهمی ها و حضور در شلوغی ها کودکان را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

وی تاکید کرد : یکی از مواردی که والدین و بزرگسالان در ارتباط با ابتلای کودکان به کرونا باید رعایت کنند ، رعایت پروتکل های بهداشتی برای مراقبت از کودک است.

طبق گزارش های رسمی که مراجع علمی و بهداشتی منتشر کرده اند و در استان مازندران هم با آمار و ارقام ثابت شد، سویه اومیکرون تهدید جدی برای کودکان محسوب می شود چون با شیوع این سویه تعداد زیادی از بستری های بیمارستان ها را کودکان تشکیل می دهند .

ثبت نظر

نظر جدید
نظرات 0